Folie grzewcze to elementy grzewcze, które składają się z pasków grafitu wtopione, między dwoma foliami poliestrowymi. Zanim dokonasz wyboru narzędzi do ogrzewania domu poznaj parametry folii grzewczej. Poznaj podstawowe różnice miedzy foliami, oraz sposoby montażu.
Maty czy folie grzewcze ?
Folie grzewcze występują w postaci taśm o szerokości od 25 do 100 cm i długości do 100 mb (mogą być przycinane ,z długości co 25 cm). To ważne informacje z punktu widzenia kalkulacji względem wielkości pomieszczeń ?. Ważne jest napięcie zasilające, które w standardzie wynosi 230 V (chociaż zdarzają się folie o niższym napięciu). To co najważniejsze to jednak moc grzewcza, która w przypadku folii mieści się w przedziale od 60 W/m² do 400 W/m². Do ogrzewania podłogowego stosuje się folie o mocy 60 W/m² – 220W/m2. Do ogrzewania sufitowego jest to z reguły 400 W/m². To są parametry standardowe. Ostateczne parametry, optymalne dla poszczególnego budynku dobieramy w po analizie poszczególnego obiektu czy domu.
Główną zaletą folii grzewczych jest trwałość, która może wynosić minimum 60 lat. Dodatkowym pozytywem jest również brak kosztów eksploatacji – na co z pewnością zwrócą uwagę klienci poszukujących oszczędnych i trwałych rozwiązać grzewczych. Kluczem jest brak części ruchomych, co zwiększa niezawodność instalacji. Nie bez znaczenia jest możliwość wymiany podłogi bez ingerencji w instalacje grzewczą. Można zatem śmiało wymienić panele jeśli tylko nam się znudzą ?.
Kolejnym plusem stosowania naszego systemu grzewczego jest możliwość indywidualnego sterowania ciepłem w każdym pomieszczeniu.
Montaż folii na podłodze i suficie
Przed instalacją folii do ogrzewania podłogowego, należy zapoznać się z warunkami, jakie muszą być spełnione aby cały proces ogrzewania był nie tylko efektowny, ale i efektywny. Należy pamiętać o odpowiedniej izolacji (minimum 20 cm) i mocy zastosowanej folii, dla podłogi na gruncie.
Absolutnie niewskazane, w przypadku ogrzewania podłogowego jest stosowanie folii o mocy większej aniżeli 220 W/m². Mogłoby się wydawać, że zwiększenie mocy folii grzewczej, wpłynie na zmniejszenie kosztu materiału, niesie to jednak za sobą konieczność wzrostu temperatury. Nie mówię już o trwałości podłogi pod wpływem większej temperatury.
Folie grzewcze stosowane są wyłącznie pod podłogi pływające jak panele podłogowe lub deska podłogowa. Pamiętaj, że grubość podłogi nie może przekraczać 20 milimetrów. Alternatywą dla paneli i deski może być jedynie wykładziny dywanowe, bądź podłogi z PVC, jednak nie jest to optymalny wybór. Folię układamy na specjalnym podkładzie termoizolacyjnym lub izolacji ze styropianu XPS, następnie nakładamy warstwę folii paro izolującej.
Inaczej wygląda proces montażu ogrzewania sufitowego. W specjalnie przygotowanym stelażu zakładamy 10 cm wełny mineralnej. Następnie montujemy folię pomiędzy łatami stelaża oraz montujemy czujnik temperatury. Całość zabezpieczamy folią paroizolacyjną oraz płytami kortonowo-gipsowo.
Warto również dodać, że do nawierzchni ceramicznych stosuje się specjalne maty grzewcze, które mogą być układane bezpośrednio na wylewce.
Koszty folii grzewczej
Aby określić koszty materiału i montażu folii grzewczej niezbędne jest podanie powierzchni ogrzewanego domu czy obiektu. W celu ustalenia szczegółów i odpowiedzi na dodatkowe pytania zapraszam Cię do kontaktu na ☎ 606 172 545 oraz skorzystania z darmowej wyceny.